O PZ Wushu
Polski Związek Wushu - o nas
Rok 2001 był przełomowym rokiem dla środowiska Chińskich Sztuk Walki w Polsce. W dniu 12 września 2001 roku Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu Mieczysław Nowicki wyraził zgodę na powstanie Polskiego Związku Wushu i rejestrację statutu organizacji. Decyzja uprawomocniła się postanowieniem Krajowego Rejestru Sądowego w styczniu 2002 r.
Od początku starań o utworzenie Polskiego Związku Wu Shu głównym animatorem tych działań było Polskie Zrzeszenie Kung Fu/Wushu. To zaangażowaniu jego działaczy, a szczególnie Pana Henryka Kozakiewicza i Pana Krzysztofa Bochińskiego należy zawdzięczać pełen sukces tego przedsięwzięcia. Przez kilkanaście lat działalności to działacze Polskiego Zrzeszenia Wushu zabiegali o stworzenie odpowiednich struktur funkcjonowania ogólnopolskiej organizacji wushu. Organizowało turnieje, pokazy i szkolenia. Przez wiele lat działalność finansowana była z prywatnych funduszy działaczy Zrzeszenia. Dzięki ich wytężonej pracy udawało się pozyskać fundusze niezbędne do realizacji poważnych zamierzeń jak wyjazdy kadry Polski wushu na Mistrzostwa Świata, Europy i inne prestiżowe imprezy na całym świecie. Bez żalu jednak Polskie Zrzeszenie Wushu przekazało Polskiemu Związkowi Wushu większość wypracowanych przez lata kontaktów i aktywności, w tym członkostwo w krajowych i międzynarodowych organizacjach IWUF (International Wushu Federation) i EWuF (European Wushu And Kungfu Federation).
Polskie Zrzeszenie Kung Fu-Wushu zostało powołane do życia w 1989 roku przez czołowych mistrzów - instruktorów ruchu Chińskich Sztuk Walki w Polsce. Jako że nazwa wushu była obca większości naszego społeczeństwa Zarząd nowopowstałej organizacji zdecydował się na dwuczłonową, bardziej czytelną nazwę - Kung Fu/Wu Shu. Celem ujednolicenia nazewnictwa i dostosowania struktur organizacyjnych do zaleceń IWUF, Polskie Zrzeszenie Kung Fu/Wu Shu zmieniło nazwę na Polskie Zrzeszenie Wushu (PZW). W 1989 roku Polskie Zrzeszenie Wushu zostało przyjęta w poczet członków Europejskiej Federacji Wushu (EWuF) z siedzibą w Londynie. Rok później, Zrzeszenie uczestniczyło z powodzeniem w pracach nad powołaniem do życia Międzynarodowej Federacji Wushu (IWUF) z siedzibą w Pekinie. Przedstawiciele naszych organizacji byli członkami władz światowej i europejskiej federacji oraz ich komitetów technicznych. W okresie od 1989 do końca 2001 roku Polskie Zrzeszenie Wushu, a od 2002 roku Polski Związek Wushu organizowały szereg imprez sportowych, w tym główne Grand International Wushu Festival Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Wushu i Puchary Polski Wushu.
Decyzją Kongresu Europejskiej Federacji Wushu, który odbył się podczas X Mistrzostw Europy w Moskwie we wrześniu 2004 roku Polskiemu Związkowi Wu Shu została przyznana organizacja II Mistrzostw Europy Wushu Juniorów w Warszawie - 2007 r i XII Mistrzostw Europy Wushu w Warszawie – 2008 rok. Był to wyraz zarówno uznania jaki i zaufania dla naszej organizacji ze strony władz Europejskiej Federacji Wushu oraz środowiska wushu.
Od początku powstania Polskiego Zrzeszenia Kung Fu/Wu shu, a następnie Polskiego Związku Wuhu, zawodnicy polscy brali udział prawie we wszystkich mistrzostwach świata i Europy wushu, oraz wielu turniejach międzynarodowych, podczas których zdobyli ponad 300 medali.
Wieloletnia działalność naszej Federacji została doceniona przez władze i Kongres IWUF, który w 20165 roku wybrał kandydaturę Polskiego Związku do organizacji II Mistrzostw Świata Taijiquan.
Zarząd PZ Wushu:
- Jacek Świątkowski - Prezes,
- Henryk Kozakiewicz - Wiceprezes,
- Dariusz Piwowarski - Sekretarz Generalny,
- Anna Włodarczyk - Skarbnik,
- Rafał Witkowski - Członek Zarządu.
Komisja Rewizyjna PZ Wushu:
- Agnieszka Tarasiewicz - Przewodnicząca,
- Robert Tomczyk - Zastępca Przewodniczącej,
- Robert Kwiatkowski - Sekretarz.
Rzecznik do spraw dzieci:
- Rafał Witkowski
Komisja Dyscyplinarna PZ Wushu:
- Beata Engel - Przewodnicząca,
- Robert Mrózek - Zastępca Przewodniczącej,
- Andrzej Cupryjak-Socha - Sekretarz.