czym jest Sanda

podstawowe informacje

Sanda jest współczesnym sportem walki, który rozwiną sie z tradycyjnych technik wushu i wykorzystuje przede wszystkim techniki ręczne, kopnięcia, rzuty, obalenia oraz techniki obronne.

_

Walki odbywają się na platformie nazywanej „leitai”, która ma 80 cm wysokości, 8 m szerokości i 8 m długości, i składa się z ramy obłożonej pianka o dużej gęstości i obitej materiałem. Wokół platformy rozkładany jest ochronny materac o wysokości 30cm i 2 metrach długości. Zawodnicy wyposażeni są w strój ochronny, w którego skład wchodzą: kask, ochraniacz tułowia, rękawice, ochraniacz na zęby i ochraniacz krocza.

Walka składają się z 3 rund trwających po 2 minuty każda, oddzielonych minutową przerwą. Poza niedozwolonymi ciosami i metodami, zawodnicy sanda mogą wykorzystywać techniki uderzeń, kopnięć i rzutów ze wszystkich stylów wushu. Dozwolone obszary ciosów to: głowa, tułów (łącznie z klatką piersiową, brzuchem, pasem i plecami) i nogi. Sanda jako walka pełnokontaktowa jest widowiskowa i ekscytująca. Sędziowie liniowi przyznają zawodnikom punkty za prawidłowo wykonywane techniki, zgodnie z kryteriami oceny określonymi w regulaminach. Zawodnik wygrywa walkę, jeśli zwycięży w  2 z 3 rund, lub jeśli znokautuje przeciwnika.

Sanda obejmuje 11 kategorii wagowych dla mężczyzn i 7 kategorii wagowych dla kobiet.

TOP